• Αθήνα25°CΥψηλή:31°C
    Χαμηλή:26°C
  • Θεσ/νίκη26°CΥψηλή:32°C
    Χαμηλή:23°C
  • Πάτρα22°CΥψηλή:31°C
    Χαμηλή:23°C
  • Ηράκλειο24°CΥψηλή:30°C
    Χαμηλή:26°C
  • Λάρισα27°CΥψηλή:36°C
    Χαμηλή:22°C
ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΚΑΙ...ΩΡΑΙΕΣ

Οι 35 δεσμεύσεις του Αλέξη Τσίπρα

Πρώτη καταχώρηση: 14/09/2013 - 07:37

Τελευταία δημοσίευση: 14/09/2013 14:07Πολιτική

Οι 35 δεσμεύσεις του Αλέξη Τσίπρα

Οι 35 δεσμεύσεις του Αλέξη Τσίπρα

 

Ρεπορτάζ: Ζαφειριάδου Μαριτίνα

 

«Όχι στην υποταγή – Ναι στην μεγάλη ανατροπή, στη μεγάλη αλλαγή». Με αυτό το σύνθημα ζήτησε εκλογές άμεσα ο Αλέξης Τσίπρας, χθες, από τη Θεσσαλονίκη και την ανοιχτή συγκέντρωση στον Λευκό Πύργο, στην οποία μίλησε κατά την πρώτη μέρα της επίσκεψής του στη συμπρωτεύουσα.

«Φτάνουν πια οι περήφανες ήττες. Δεν χρειαζόμαστε άλλες περήφανες ήττες. Να νικήσουμε χρειαζόμαστε», είπε, καλώντας τους πολίτες να δεσμευτούν μαζί με το κόμμα του σε ένα νέο κοινωνικό, πολιτικό και εθνικό συμβόλαιο.

Στις εξαγγελίες του, ως εν αναμονή Πρωθυπουργός, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ υποσχέθηκε:

- κατάργηση του μνημονίου από το ίδιο βράδυ των εκλογών

- σκληρή επαναδιαπραγμάτευση του επαχθούς χρέους, με στόχο το κούρεμά του, την περίοδο χάριτος και την ρήτρα ανάπτυξης στην αποπληρωμή του υπολοίπου

- προτεραιότητα στις ανάγκες του λαού και όχι στα κέρδη των δανειστών

- αξιοποίηση των ευρύτερων δυνατών συμμαχιών στον ευρωπαϊκό Νότο

- μη υπογραφή νέων δανείων από μία κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ

- διεκδίκηση των γερμανικών αποζημιώσεων και του κατοχικού δανείου

- ιατρική και νοσοκομειακή περίθαλψη για όλους

- στοιχειώδη αγαθά για όλους

- κοινωνική αλληλεγγύη

- κανέναν πλειστηριασμό πρώτης κατοικίας

- μέτρα τόνωσης της ζήτησης

- επαναφορά του κατώτατου μισθού στα προ του μνημονίου επίπεδα

- σταδιακή αποκατάσταση μισθών και συντάξεων

- επαναφορά του εργασιακού καθεστώτος

- τακτοποίηση χρεών για τους οικονομικά ασθενέστερους

- ενίσχυση της κοινωνικής προστασίας, της παιδείας, της επιστημονικής-τεχνολογικής έρευνας και του προγράμματος δημοσίων επενδύσεων

- σταδιακή μετάθεση των φορολογικών βαρών από τα χαμηλά στα υψηλά εισοδήματα

- επανεξέταση των συμβάσεων των ιδιωτικοποιήσεων

- εθνικοποίηση των τραπεζών

- σταθεροποίηση και αναδιοργάνωση του τραπεζικού συστήματος

- τέλος στο πελατειακό κράτος

- μέτρα κατά της ανεργίας

- προστασία των εργαζομένων

- ρήτρα απασχόλησης για τις επιδοτούμενες επιχειρήσεις

- νομικό πλαίσιο για συνεταιριστικά αυτοδιαχειριστικά σχήματα

- καθιέρωση της απλής αναλογικής

- τέλος της ασυλίας των επιόρκων

- κατάργηση του νόμου περί ευθύνης υπουργών

- καθιέρωση των θεσμών της λαϊκής νομοθετικής πρωτοβουλίας, της λαϊκής αρνησικυρίας και των δημοψηφισμάτων με πρωτοβουλία των πολιτών

- δυνατότητα ανακλητότητας βουλευτών από τον λαό

- καθιέρωση ανώτατου ορίου συνολικής βουλευτικής θητείας και κατάργηση των βουλευτικών προνομίων

- επανασύσταση της ΕΡΤ

- διερεύνηση του πώς φτάσαμε στο μνημόνιο

- αποκάλυψη και παραπομπή στη δικαιοσύνη όσων κερδοσκοπούν εις βάρος του δημοσίου συμφέροντος

- στήριξη των κινητοποιήσεων των κοινωνικών ομάδων που πλήττονται από την κυβερνητική πολιτική.

Σήμερα, ο Αλέξης Τσίπρας, θα επισκεφθεί τη ΔΕΘ και θα έχει συναντήσεις με τη διοίκησή της και το Σωματείο Εργαζομένων εκεί. Θα συναντηθεί ακόμα με τον δήμαρχο Θεσσαλονίκης Γιάννη Μπουτάρη και τον περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολο Τζιτζικώστα, ενώ το απόγευμα θα μιλήσει στους παραγωγικούς φορείς, σε μία συνάντηση διαφορετική από τις καθιερωμένες, όπου θα επιδιώξει την ανταλλαγή απόψεων.

Αύριο, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ ολοκληρώνει την τριήμερη επίσκεψή του στη Θεσσαλονίκη, παραθέτοντας συνέντευξη Τύπου στο Βελλίδειο συνεδριακό κέντρο.

 

Πηγή: real.gr

Πολιτικοί: ΑΛΕΞΗΣ ΤΣΙΠΡΑΣ
Κόμματα: ΣΥΡΙΖΑ
εκτύπωση

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε τους τηλεφωνικούς αριθμούς του enikos.gr και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

Tηλ. 6944 05 05 05 και 6944 06 06 06

Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με το enikos.gr:

 

e-mail: info@enikos.gr

Tηλ: 210 87 88 006-007-008

Fax: 210 87 88 200

Γράψε κι εσύ το δικό σου σχόλιο:

όνομα
e-mail
σχόλιο
 
*

To όνομα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Το e-mail δεν θα εμφανίζεται.
To σχόλιο σας θα εμφανιστεί στο site με μια μικρή καθυστέρηση.
Η δημοσίευση του σχολίου σας θα ολοκληρωθεί μόλις επιβεβαιώσετε ότι εσείς είστε ο σχολιαστής, μέσα από το email σας.

Σχόλια (9)
  • Μικρό καλάθιΣάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2013, 23:21
    Ούτε μία ούτε δύο ούτε πέντε ούτε δέκα ούτε δεκαπέντε ούτε είκοσι ούτε εικοσιπέντε ούτε καν τριάντα. Τριανταπέντε! Τέτοια πλειοδοσία μαξιμαλισμού-είμαι πενήντα πέντε χρονών-πρώτη φορά την ακούω σε όλη τη μεταπολιτευτική περίοδο. Η φούσκα της απάτης μεγαλώνει επικίνδυνα. Νομίζω ότι κάθε μέτρο σοβαρότητας χάνεται πια οριστικά.Άσε το θολό της διατύπωσης που θυμίζει ρίχνω άδεια να πιάσω γεμάτα. Το κακό είναι ότι τέτοιου είδους απάτες πιάνουν-εδώ έπιασαν με τον προβληματικής εκφοράς λόγου Γιωργάκη, δεν θα πιάσουν με τον καλύτερο του σ'αυτό το επίπεδο Τσίπρα; Αχ, να υπήρχε Θεός να μπορούσα να πω με ασφάλεια και σιγουριά: Θεέ φύλαγε! Άντε να τον βρεις κι αυτόν όμως.
  • ΑπόστολοςΣάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2013, 17:56
    Ένας ψεύτης είναι και αυτός που θέλει να γίνει πρωθυπουργός.
  • ΙΩΑΝΝΗΣ69Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2013, 14:51
    ΕΙΤΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ, ΕΙΤΕ ΟΧΙ, Ο ΣΥΡΙΖΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΛΠΙΔΑ............................
  • Γιώργος ΙωαννίδηςΣάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2013, 14:43
    ΜΑ ΚΑΛΑ , ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΟ 31 ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ???

    ΤΩΡΑ ΣΤΑ 35 ΚΑΗΚΕ.!!!!!!!!!!!!!
  • billΣάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2013, 14:38
    Σιγά μη σκίσεις κανα καλσόν. Την Ελλάδα την έφτιαξε ο Σημίτης ισχυρή, ο Καραμανλής την ξαναέφτιαξε με την επανίδρυση και ο Παπαντρέου την ξανάφτιαξε με τη τρόϊκα. Εσύ τώρα που κολλάς ?
  • HΛιαςΣάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2013, 14:26
    Ρεσιτάλ μπαρουφας...
  • Γιώργος ΙωαννίδηςΣάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2013, 10:15
    Μόνο παιδιά δεν μα ς υποσχέθηκε
    Μερικές παρατηρήσεις επί των λεχθέντων του Αλέξη μας

    Ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΕΛΕΓΕ ΑΛΛΑΓΗ
    Ο ΑΛΕΞΗΣ ΛΕΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΛΑΓΗ

    Ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΕΛΕΓΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΛΑΟ
    Ο ΑΛΕΞΗΣ ΛΕΕΙ ΝΕΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ, ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΟ
    ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

    Μας λέει επίσης ( πάντα ο Αλέξης μας )
    -- Μη υπογραφή νέων δανείων
    Αρα λεφτα υπάρχουν και εμείς δεν τα ξέρουμε ή θα τα φέρει από το σπίτι του

    -- Σταδιακή αποκατάσταση μισθών και συντάξεων
    Δεν μας λέει βέβαια ποιών μισθών και συντάξεων
    και πόσο σταδιακή, δηλ. σε ένα χρόνο, σε δυο σε ΕΚΑΤΟ ΧΡΟΝΙΑ
    ή αν ερθει ( δεν ξέρεις λάθη γίνονται ) θα μας πεί και αυτός
    γιά την καμμένη γη ΑΡΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

    -- Εθνικοποίηση Τραπεζών Το άλλο με τον ΤΟΤΟ το ξέχασε

    -- ΣΤΗΡΙΞΗ ΟΣΩΝ ΠΛΗΤΤΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ
    ΜΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ
    ΘΑ ΠΛΗΤΤΕΤΕ ?????
    Κ.Λ.Π Κ.Λ.Π Κ.Λ.Π

    ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΟ

    ΤΣΟΒΟΛΑ ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ
  • Σημεία και ΤέραταΣάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2013, 08:22
    Δίκιο είχε ο Γ.Γ του ΚΚΕ που είπε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έχει πάρει τα κακά χούγια του ΠΑΣΟΚ.
    Από υποσχέσεις ο Αλέξης ξεπερνάει και τον Ανδρέα Παπανδρέου.
  • iconology2009Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2013, 08:13
    Όσο δεν γίνεται ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ όλα αυτά τα καμπανιστά ωραία είναι ΡΗΤΟΡΕΙΕΣ. Τι πάει να πει δηλαδή-για να πάρουμε ένα παράδειγμα-κατάργηση του πελατειακού κράτους; Το πελατειακό κράτος ουσιαστικά στηρίχτηκε σε πολιτικά τζάκια που είχαν διηνεκή δυνατότητα να εξυπηρετούν τους ψηφοφόρους τους και έτσι να μακροημερεύουν την παρουσία τους στην πολιτική ευημερώντας-μεγάλο κλασσικό παράδειγμα η οικογένεια Μητσοτάκη με τις χιλιάδες κουμπαριές και ό, τι αυτό συνεπάγονταν. Δέστε τώρα στο ΣΥΡΙΖΑ: δύο βουλευτίνες του, η αξιόλογη, δεν αντιλέγω, Κωνσταντοπούλου και η μετριότατη Κατριβάνου, ανήκουν σε γνωστά πολιτικά τζάκια και τόσο η πρώτη-με την Παναθηναϊκή πολιτική κληρονομιά-όσο και η δεύτερη με το μηχανισμό που κληρονόμησε από τον πρόγονο της παράγοντα της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, προφανώς και στηρίχτηκαν σε κάποιου είδους εκλογική πελατεία για την πρώτη εκλογή τους-τη δεύτερη δεν την βλέπω να ξαναεκλέγεται, είναι η επιτομή της νύστας. φαντάζομαι ότι αν κάτσει κανείς και το ψάξει θα βρει κι άλλα τέτοια-ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΑ για την αριστερά-παραδείγματα.

    Μιλάει για καθιέρωση απλής αναλογικής-ναι αλλά πότε; Ή το χαριτωμένο "διεκδίκηση πολεμικών αποζημιώσεων". Μα η διεκδίκηση είναι ενεργή και πριν κάποια χρόνια-2-3 πριν, το ελληνικό κράτος είχε παρέμβει γι'αυτό το λόγο στα ιταλικά δικαστήρια σε συναφή υπόθεση. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ πράγματα και όχι ΘΟΛΕΣ εξαγγελίες. Από τέτοιες χορτάσαμε. Και επειδή το πνεύμα του παλαιονεοπασοκισμού έχει ποτίσει μέχρι τα μεδούλια του το ΣΥΡΙΖΑ και τον Τσίπρα-χαιρετίσματα στον φανατικότερο χειροκροτητή του Γιωργάκη, τον Μιχελογιαννάκη, με την ευκαρία-έχουμε κάθε βάσιμο λόγο να είμαστε όχι απλά καχύποπτοι αλλά και βέβαιοι για τη νέα πολιτική απάτη που δυστυχώς-το βλέπω πια με σιγουριά-έρχεται.