• Αθήνα10°CΥψηλή:14°C
    Χαμηλή:11°C
  • Θεσ/νίκη7°CΥψηλή:10°C
    Χαμηλή:8°C
  • Πάτρα13°CΥψηλή:15°C
    Χαμηλή:12°C
  • Ηράκλειο15°CΥψηλή:16°C
    Χαμηλή:14°C
  • Λάρισα7°CΥψηλή:12°C
    Χαμηλή:8°C
Βούλτεψη: Αν χρειαστεί, θα παραταθεί για ένα μήνα το μνημόνιο

ΝΔ: Όταν η ΑΥΓΗ εξυμνούσε την επένδυση στις Σκουριές

Πρώτη καταχώρηση: 07/03/2013 - 15:25

Τελευταία δημοσίευση: 07/03/2013 16:09Πολιτική

ΝΔ: Όταν η ΑΥΓΗ εξυμνούσε την επένδυση στις Σκουριές

ΝΔ: Όταν η ΑΥΓΗ εξυμνούσε την επένδυση στις Σκουριές 

 

«Ας είναι πιο προσεκτικός ο ΣΥΡΙΖΑ όταν μιλά για την επένδυση εξόρυξης Χρυσού στην Χαλκιδική», αναφέρει η ΝΔ, και επισυνάπτοντας σχετικά άρθρα και καταχωρήσεις της εφημερίδας «Αυγής» τονίζει ότι ο ΣΥΡΙΖΑ τότε στήριζε την εν λόγω επένδυση.

 

«Ας είναι πιο προσεκτικός ο ΣΥΡΙΖΑ όταν μιλά για την επένδυση εξόρυξης Χρυσού στην Χαλκιδική, υποκινώντας μάλιστα περιφερόμενους οπαδούς του να επιτίθενται σε εργαζόμενους, που πηγαίνουν στη δουλειά τους και στις οικογένειές τους», σημειώνει η ΝΔ σε ανακοίνωσή της, απαντώντας έτσι στην σχετική ανακοίνωση της Κουμουνδούρου που έκανε λόγο για ζήλο της κυβέρνησης Σαμαρά για την προστασία των επιχειρηματικών συμφερόντων.

 

«Τι άραγε άλλαξε για τον Σύριζα και τον Πρόεδρό του, όταν στις 2/5/2010 μέσω του επίσημου κομματικού του εντύπου, της εφημερίδας «Αυγή», εξυμνούσε με ολοσέλιδη καταχώριση, την εταιρία «Ελληνικός Χρυσός Α.Ε.» και την επένδυση στις Σκουριές;

Τι άραγε άλλαξε όταν σε ειδικό ένθετο της κομματικής του εφημερίδας «ΑΥΓΗ», με τίτλο «Η απασχόληση στα χρόνια της κρίσης», ο ΣΥΡΙΖΑ προέβαλε με καμάρι την επένδυση στη Χαλκιδική, με αναφορές όπως «Μια από τις μεγαλύτερες επενδύσεις που γνώρισε ποτέ η Ελλάδα» - «Με την κοινωνία δίπλα μας» - «προστατεύουμε το περιβάλλον με χειροπιαστές λύσεις»;

Τι είναι αυτό που οδήγησε τον ΣΥΡΙΖΑ στην άγαρμπη στροφή 180’ με στοχοποίηση μίας συγκεκριμένης επένδυσης υποκινώντας μάλιστα και έκνομες ενέργειες;

Μήπως το γεγονός ότι, για πρώτη φορά από ιδρύσεως του Ελληνικού κράτους, η κυβέρνηση ξεκινά τη διαδικασία εξασφάλισης τελών υπέρ του Δημοσίου;», συνεχίζει η ανακοίνωση της ΝΔ.

 

«Τα ερωτήματα είναι αμείλικτα και κινούν βαριές υποψίες. Τα λαλίστατα στελέχη του κ. Τσίπρα οφείλουν, σήμερα κιόλας, να απαντήσουν.

Πότε έλεγαν αλήθεια; Όταν επισήμως, μέσω του κομματικού τους Οργάνου προέβαλαν την επένδυση ή σήμερα που στοχοποιούν όχι μόνο την επένδυση αλλά τους εργαζομένους και τις οικογένειές τους;», καταλήγει η ΝΔ.

 

Στην ανακοίνωση επισυνάπτεται το πρωτοσέλιδο της εφημερίδας Αυγή, το πρωτοσέλιδου του ειδικού ενθέτου και η ολοσέλιδη καταχώριση της Εταιρείας.

\

 

 

 

 

 

Κόμματα: ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ
εκτύπωση

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε τους τηλεφωνικούς αριθμούς του enikos.gr και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

Tηλ. 6944 05 05 05 και 6944 06 06 06

Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με το enikos.gr:

 

e-mail: info@enikos.gr

Tηλ: 210 87 88 006-007-008

Fax: 210 87 88 200

Γράψε κι εσύ το δικό σου σχόλιο:

όνομα
e-mail
σχόλιο
 
*

To όνομα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Το e-mail δεν θα εμφανίζεται.
To σχόλιο σας θα εμφανιστεί στο site με μια μικρή καθυστέρηση.
Η δημοσίευση του σχολίου σας θα ολοκληρωθεί μόλις επιβεβαιώσετε ότι εσείς είστε ο σχολιαστής, μέσα από το email σας.

Σχόλια (32)
  • rchΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 22:07
    ...όταν εσείς ήσασταν αντιπολίτευση στον κ Πάχτα και λέγατε διάφορα... ΤΑ ΞΕΧΑΣΑΤΕ???
  • γιαννης4Πέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 20:24
    ο πνιγμενος απο τα μαλια του πιανεται. σε καθε περιπτωση ομως πνιγεται. τελειωσατε αγυρτες
  • GiorgosΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 19:57
    Μπραβο !! αξιοι μαθητες του Γκεμπελς . Βεβαια εχοντας να κανουν με μια μαζα πολιτων που τους "εκπαιδευσαν " να ειναι ημιμαθεις ( η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια ) ξερουν τι θα μεινει στους περισσοτερους , δηλαδη " ο ΣΥΡΙΖΑ ηταν υπερ της HELLAS GOLD .Το οτι ηταν διαφημηστικη καταχωρηση το περναν στο ντουκου . ΑΞΙΟΙ ΓΚΕΜΠΕΛΙΣΚΟΙ
  • ΔημήτρηςΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 19:44
    Καλά, στη ΝΔ είναι γνωστό τι κάνουν. Ο Ενικός γιατί δημοσιεύει ασχολίαστο το κάθε οφθαλμοφανέστατο ψέμα;
  • simakΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 19:18
    Καποτε οι χουντεs ηταν στρατιωτικεs .Σημερα ειναι πολιτικεs .Δημοκρατικεs. XΡΥΣΕΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΕΣ.Ετσι Ν.Δ?
  • τεοΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 18:24
    ατοπημα της αυγουλας ...........δεν δικαιολογειται , αν ητανε μια διαφημηση ναρκοεμπορα θα την βαζανε?
  • @DimitrisΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 18:24
    Πιο Κεδίκογλου πεθαίνεις...χαχαχα
  • ΕιρήνηΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 18:09
    Είσαστε με τα καλά σας??????? Παρουσιάζετε την διαφήμιση της εταιρείας στην εφημερίδα για πολιτική θέση του ΣΥΡΙΖΑ???? Για πόσο ηλίθιους μας περνάτε ρε γαμώτο????
  • ΚυριάκοςΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 17:56
    Άλλο ένα φάουλ της ΝΔ...
    Πρόκειται για διαφημίσεις που δεν μπορεί να αρνηθεί μια εφημερίδα.
    Είπαμε αντιπαράθεση αλλά όχι με τέτοιες ανοησίες.
  • Δημήτρης ΧΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 17:54
    Καλά για μ@λ@κες μας έχουν, που νομίζουν ότι βρισκόμαστε στο 1930. Επειδή ούτε που ήξεραν που βρίσκεται η Ιερισσός πριν τα γεγονότα ας ρωτήσουν τον τοπικό βουλευτή της Ν.Δ. να τους πει εάν η Ιερισσός είναι 99% Συριζα. Τον μπούλο κύριοι από τα μέρη μας. Και εάν έχουν ΤΣΙΠΑ αυτά τα δύο ανδρείκειλα ΣΑΜΑΡΑΣ-ΔΕΝΔΙΑΣ να έρθουν αυτοπροσώπος να μας πουν ότι είμαστε όλοι Τρομοκράτες. Ντροπή & Αισχος
  • LilianaΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 17:53
    Οι εφημερίδες που έχουν αγγελίες γνωριμιών είναι προαγωγοί;
  • ppΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 17:42
    Εγώ μια διαφήμιση στο ένθετο απλώς βλέπω. Δεν είδα να εξύμνησαν την επένδυση του χρυσού.
  • πρωτέαςΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 17:21
    την διαφήμηση της εταιρείας στην εφημερίδα την χρεώνουν ως θέση της εφημερίδας, μας θεωρούν ηλίθιους!!!!!!!!
  • lamprosΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 17:11
    Vre gempelika katharmata, epikoinoniakoi ftoxompinedes, apo pote oi diafimiseis se opoiodipote entypo symenoun oti o arxisyntaktis kai i dieuthinsi tis efimeridas, exoun euthini gia to proion, H tin etaireia pou diafimizete!!!!!!
    Den pernoun pia ta gempelika sas epikoinoniaka kolpa!!! XOUNTA eiste , na euxeste na min uparxoun nekroi apo tous trampoukismous sas, pedia, gynekes... giati ta vlepo skoura gia esena antonaki... min ksexnas opoios prodose - prodonete!!!!
  • Έξεστι Κλαζομενίοις ασχημονείνΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 17:10
    Κοίτα ρε κάτι αγράμματους που μας κυβερνούν!!!Η πληρωμένη καταχώριση σημαίνει και αυτόματη συμφωνία με τη διαφήμιση.Όπως λέμε π@$#α=βούρτσα.
  • ΗλίαςΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 17:03
    Α ωραία. Θεωρούν πως μια ολοσέλιδη διαφήμιση της εταιρίας είναι η άποψη της εφημερίδας.
    Πόσο προπαγάνδα πια;
  • ε-55Πέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 17:02
    συγνωμη ρε παλικαρια αλλα μηπως προκειται για διαφημηση για την οποια πληρωνεται η Αυγη; νομιζω πως και αυτη για να επιβιωση χρειαζεται διαφημησεις. Δηλαδη οταν το Mega διαφημηζει τη Real news σημαινει πως αυτοματως υιοθετει και τις τοπεθετησεις των αρθρογαφων της;
  • ΜάνοςΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 16:59
    Σπάνια βλέπω ειδήσεις πλέον στον "ενικό". Έπεσε το μάτι μου σε αυτή και λέω "για να δούμε και άλλη μία κωλοτούμπα ΣΥΡΙΖΑ"... Αν και διάβασα την είδηση από αυτή τη σκοπιά, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι η κωλοτούμπα. Περίμενα να διαβάσω κάποιο άρθρο, όχι μια καταχώριση/ρεκλάμα...
    Πόσο μ*λάκες είναι στη ΝΔ; Νομίζουν ότι οι εφημερίδες βάζουν καταχωρήσεις μόνο όταν συμφωνούν με το περιεχόμενό τους;
    Άλλο καταχώριση/διαφήμηση/ρεκλάμα και άλλο άρθρο εφημερίδας. Ούτε αυτό δεν μπορεί να καταλάβει ο κακομοίρης ο BraviΣίμος Κεδίκογλου;
  • ΚώσταςΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 16:59
    MΕΓΑΛΑ ΛΑΓΩΝΙΚΑ, ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΝΔ.....να τους χαίρεστε, , εσείς που τους ψηφίσατε και καταστρέφεται την Ελλάδα.
  • burthasΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 16:50
    όλοι γνωρίζουν καλά ότι τα ΜΜΕ των επιχειρηματιών λογοκρίνουν κατά το δοκούν το περιεχόμενο των πληρωμένων ανακοινώσεων. τα κομματικά έντυπα δεν έκαναν κάτι τέτοιο, ως ένα βαθμό, προσπαθώντας να εξοικονομίσουν τα της βιωσιμότητας του έντυπου. να που τώρα στοχοποιείται αυτή η πολιτική προσπαθώντας να πλήξει την γενικότερη πολιτική γραμμή κάποιου πολιτικού χώρου. να θεωρηθεί ότι προωθειται απαγόρευση της ελευθερίας προπαγάνδισης ιδεών αλλά και συμφερόντων με συνευθύνη του δημοσιεύοντος, ακόμη και από ιδιωτικά πληρωμένες διαφημίσεις;
  • VASO1Πέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 16:42
    ΠΡΟΣ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΤΗΣ Ν.Δ

    ΜΠΡΑΒΟ ΚΥΡΙΟΙ....ΕΤΣΙ ΘΑ ΛΥΣΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ?????
  • iconology2009Πέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 16:35
    Ήμαρτον Δέσποινα! Επικοινωνούν στη ΝΔ ή τους έχει βαρέσει κατά κούτελο κάτι; Πληρωμένες καταχωρίσεις είναι αυτά, διαφημίσεις και όχι άποψη της εφημερίδας που τα δημοσιεύει! Τόσο μυαλό πια; Δράμι; Ντιπ καταντίπ; Και απόφοιτος νηπιαγωγείου καταλαβαίνει τη διαφορά! Μην μπερδεύουν τι θα γίνει ο ΣΥΡΙΖΑ αύριο-θα ξαναδούμε το έργο με την Κόσκο!-με αυτό που ήταν χτες! Αύριο να κατηγορήσουν το ΣΥΡΙΖΑ, σήμερα είναι στη πρώτη πράξη του έργου "Υποκρισία Αγάπη μου, Συρρίκνωσα τις αναστολές μου".
  • Sidepap21Πέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 16:33
    … υποκινώντας μάλιστα περιφερόμενους οπαδούς του να επιτίθενται σε εργαζόμενους … sic !!!
    … ο ΣΥΡΙΖΑ προέβαλε με καμάρι την επένδυση στη Χαλκιδική … sic !!!
    … στην άγαρμπη στροφή 180’ με στοχοποίηση μίας συγκεκριμένης επένδυσης υποκινώντας μάλιστα και έκνομες ενέργειες; … sic !!!
    Φαίνεται πως έχουν πια χάσει τη ψυχραιμία τους οι επίγονοι του Γκαίμπελς !!!
    Αρκεί να έχεις IQ ραδικιού για να διαπιστώσεις πως πρόκειται για πληρωμένη διαφημιστική καταχώρηση …
    Κρίμα … περιμέναμε κάτι πιο ευρηματικό απ’ το γραφείο μαύρης προπαγάνδας της δεξιάς !!!
  • ζούδιΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 16:21
    Η σχέση σας με τις εφημερίδες κύριε Μπραβορούλα είναι σαν του φάντη με το ρετσινόλαδο.
    Μόνο έτσι εξηγείται το ότι δεν μπορείτε να διακρίνετε τις πληρωμένες καταχωρήσεις από την αρθρογραφία μίας εφημερίδας.
  • Σωτήρης ΑναγνωσταράςΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 16:13
    Η ανοησία του άλλου κόμματος από πότε είναι επιχείρημα που στέκει μόνο του; STOP THE DESTRUCTION OF HALKIDIKI! Αν τόσο πολύ ΕΧΟΥΜΕ ανάγκη αυτό το χρυσό βρείτε ΑΛΛΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ!!!
  • Στελιος ΓεραζουνηςΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 16:12
    Καλα αυτη ειναι διαφημιση της εταιρειας, δεν μου μοιαζει με θεση εστω της εφημεριδας. Μας θεωρουν τοσο ηλιθιους;
  • ΧρηστοςΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 16:05
    Αυτοι του κεδικογλου και της ελ ντοραντο εχουν ξεπερασει τον γκαιμπελς του χιτλερ .Πηρωμενη διαφημιση της ελ ντοραντο την χρεωνουν στον Τσιπρα
  • apostolisΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 16:01
    χρησιμοποιουν την διαφημιση μιας εταιρειας για να πουν ότι ο Συριζα έλεγε άλλα . Αυτα δεν τα κανει ουτε η μαιμού στο τσιρκο
  • VagΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 16:00
    Ρε, αυτό είναι διαφήμιση στο ένθετο! Είναι ολοσέλιδη διαφήμιση της εταιρίας! Και μας το πλασάρετε ως πολιτική θέση; Θα τρελαθώ!
  • taxidiotisΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 15:57
    Τελικά οι τύποι νομίζουν ότι απευθύνονται σε ηλίθιους. Ισχυρίζονται ότι μια πληρωμένη διαφήμιση της εταιρείας είναι θέση του ΣΥΡΙΖΑ!!! Εχουν πλέον το ακατολόγιστο. Δεν είναι μόνο επικίνδυνοι αλλά και εξόφθαλμα ψεύτες.
  • ntikΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 15:49
    oups !! αυτό θα πει συνέπεια χαχα
  • DimitrisΠέμπτη 7 Μαρτίου 2013, 15:45
    Καλά ποιό Κεδίκογλου δεν γίνεται. Από πότε η διαφήμιση είναι πολιτική θέση?