• Αθήνα12°CΥψηλή:18°C
    Χαμηλή:14°C
  • Θεσ/νίκη11°CΥψηλή:13°C
    Χαμηλή:7°C
  • Πάτρα15°CΥψηλή:18°C
    Χαμηλή:12°C
  • Ηράκλειο17°CΥψηλή:23°C
    Χαμηλή:16°C
  • Λάρισα13°CΥψηλή:14°C
    Χαμηλή:7°C
ΟΜΙΛΙΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Μήνυσε τη Χρυσή Αυγή ο Δήμος Πειραιά

Πρώτη καταχώρηση: 23/12/2012 - 13:46

Τελευταία δημοσίευση: 23/12/2012 13:46Πολιτική

Μήνυσε τη Χρυσή Αυγή ο Δήμος Πειραιά

Μήνυσε τη Χρυσή Αυγή ο Δήμος Πειραιά


Την έντονη αντίδραση του δημάρχου Πειραιά, προκάλεσε η χθεσινή απόφαση του κόμματος της «Χρυσής Αυγής» να προχωρήσει στη διανομή τροφίμων στον προαύλιο χώρο του Δημοτικού Θεάτρου, χωρίς να έχει ζητήσει σχετική άδεια. Ο δήμαρχος Πειραιάς μάλιστα έδωσε εντολή στον αντιδήμαρχο Ευστάθιο Κωσταντούζο, να καταθέσει μήνυση.

«Κάποιοι πρέπει να καταλάβουν ότι στον Πειραιά λειτουργούν οι Νόμοι και οι Κανόνες μιας ευνομούμενης πόλης. Κανείς και με κανένα πρόσχημα δεν μπορεί να παρανομεί και να καταλαμβάνει χώρους που ανήκουν στον δήμο» δήλωσε ο Βασίλης Μιχαλολιάκος και προσέθεσε ότι «τα κόμματα εάν θέλουν να ασκήσουν κοινωνική πολιτική συμπληρωματικά, μπορούν να το πράττουν σε δικούς τους χώρους ή σε άλλους αφού πρώτα ζητηθεί άδεια».

«Κάποιοι εξακολουθούν να πιστεύουν ότι με πρόσχημα τη φτώχεια των συμπολιτών μας που δοκιμάζονται από την κρίση, μπορούν να στήνουν φιέστες και να τους υποβάλουν σε διαδικασίες που προσβάλλουν την αξιοπρέπεια τους», τονίζεται σε ανακοίνωση του δήμου Πειραιά και αναφέρεται ότι «ο δήμος Πειραιά και η Εκκλησία της πόλης φροντίζουν καθημερινά και όχι ευκαιριακά και για το θεαθήναι, χιλιάδες πολίτες που έχουν ανάγκη για ένα πιάτο φαγητό και για είδη πρώτης ανάγκης, χωρίς να εμπορεύονται τον ανθρώπινο πόνο και τη δυστυχία».

"Το πολιτικό κατεστημένο τρομοκρατημένο από την αλματώδη άνοδο και εδραίωση της Χρυσής Αυγής στην ελληνική κοινωνία αντιδρά με σπασμωδικές κινήσεις, προσπαθώντας να εμποδίσει τις δράσεις κοινωνικής αλληλεγγύης προς τους Έλληνες, την δέσμευσή μας δηλαδή να επιστρέψουμε τα λεφτά του ελληνικού λαού στους κατόχους του" σημειώνει σε ανακοίνωσή η Χρυσή Αυγή.

Η Χρυσή Αυγή επισημαίνει ότι «στη χθεσινή εορταστική διανομή στον Πειραιά που προσήλθαν δοκιμαζόμενοι Έλληνες, ένας αστυνομικός όντως ζήτησε απο τα μέλη να μετακινηθούν από το σημείο αλλά σε ερώτηση "πού να πάνε, για να εξυπηρετήσουνε τους χιλιάδες Έλληνες συμπολίτες" δεν πήραμε καμία απάντηση».

 

Πηγή: ΑΜΠΕ

 

 

εκτύπωση

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε τους τηλεφωνικούς αριθμούς του enikos.gr και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

Tηλ. 6944 05 05 05 και 6944 06 06 06

Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με το enikos.gr:

 

e-mail: info@enikos.gr

Tηλ: 210 87 88 006-007-008

Fax: 210 87 88 200

Γράψε κι εσύ το δικό σου σχόλιο:

όνομα
e-mail
σχόλιο
 
*

To όνομα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Το e-mail δεν θα εμφανίζεται.
To σχόλιο σας θα εμφανιστεί στο site με μια μικρή καθυστέρηση.
Η δημοσίευση του σχολίου σας θα ολοκληρωθεί μόλις επιβεβαιώσετε ότι εσείς είστε ο σχολιαστής, μέσα από το email σας.

Σχόλια (17)
  • DIMYΤρίτη 25 Δεκεμβρίου 2012, 01:34
    ΡΕ ΥΠΟΚΡΙΤΗ ΔΗΜΑΡΧΕ , ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΠΟΥ Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙΓΚΑ ΣΤΗ ΒΡΩΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΛΑΘΡΑΙΑ Η Χ.Α ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΣΕ ΓΙΑ 2 ΩΡΕΣ ΤΡΟΦΙΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ?
    ΟΤΑΝ ΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ΣΤΑ ΚΑΜΙΝΙΑ ΒΑΡΑΓΑΝΕ ΜΕ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΟΙΚΤΡΟ ΘΕΑΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕΣ ? ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΟΥΛ. ΠΑΛΙΑΝΘΡΩΠΕ , ΚΑΙ ΠΑΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΜ ΜΕΣ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΛΕΨΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΠΙΑ , ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΙΣ ΜΙΖΕΣ ΣΑΣ.ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ , ΑΘΛΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΕΣ.
  • ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΑΚΕΛΛΑΡΑΚΗΣΔευτέρα 24 Δεκεμβρίου 2012, 19:14
    ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΤΟΠΙΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΜΙΚΡΟΠΩΛΗΤΕΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ .τωρα ανακαλυψαν την νομιμοτητα.απο τον φοβο μηπως η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ υπερφαλλαγγισει την ΝΔ και δριξει ποιοι ειναι πραγματικοι ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ που ενδιαφεροντια για ολους τους ΕΛΛΗΝΕΣ.
  • nikosΚυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012, 18:46
    θα σοβαρευτούνε καμιά φορά δήμαρχοι και βλαχοδήμαρχοι γραφειάδες
    και γραφειοκράτες? όταν κάνεις μια καλή πράξη, δηλαδή για να ταΐσω πεινασμένους χριστουγεννιάτικα πρέπει να πάρω άδεια από τον δήμαρχο ???
    αίσχος.καιρός είιναι τώρα να με θεωρήσετε και χρυσαυγήτη. Πάντα το κόμμα
    πάνω από όλλα.νοοτροπίες του μεσαίωνα.Σταματάτε το άσπρο να το κά-
    νετε μαύρο.η βια είναι βία από όπου και να προέρχεται και το καλό να λέγεται από όπου και αν προέρχεται.
  • Medo!!Κυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012, 18:08
    Mιχαλολιάκο, τό προαύλιο (πλ.Κοράη) σέ μάρανε επειδή μοίραζε τρόφιμα ή Χ.Α. ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Τήν κατάληψη τής συγκεκριμένης πλατείας (κι όχι μόνον)ρέ λαθρομανιάτη, πού έχει καταληφθή εξ ολοκλήρου απο τραπεζοκαθίσματα καί αυθαίρετες αίθουσες, καθώς καί από περίπτερα πού τήν έχουν μετατρέψει σέ παζάρι, καταλαμβάνοντας τά 2/3 τών πεζοδρομίων/πεζοδρόμων, δέν σέ πειράζει???
    Καί φυσικά όχι μόνον αυτά αλλά ακόμη καί στά θέματα καθαριότητας, σέ ενδιαφέρουν οί χώροι/δρόμοι-βιτρίνες, ενώ στίς γειτονιές, τά σκουπίδια κάνουν πάρτι!!!!
    Όσον αφορά τόν παραλιακό πεζόδρομο τής Πειραικής, (ή πιό όμορφη περιοχή δλδ τού Πειραιά) τόν έχουν μετατρέψει τά σαίνια σου, τής Δ.Α. καί καθαριότητας, υπό τίς εντολές/ανοχή φυσικά τών εμπλεκομένων αντιδημάρχων, σ΄ ένα απέραντο σκουπιδαριό!!!!!
    Αναφέρω πολύ επιδερμικά/συνοπτικά, λίγα από τά ## έργα καί τίς ημέρες σου ##, στήν Δημαρχία τού Πειραιά.
    Εσύ ασκείς δημαρχία στόν Πειραιά, έχοντας λάβει υπ΄ όψιν σου, ότι εμείς οί γηγενείς Πειραιώτες, θά σέ κρίνουμε/συγκρίνουμε, μέ σημείο αναφοράς τήν περίοδον τής δημαρχίας τού Φασούλα, πού κυριολεκτικά ισοπέδωσε τήν πόλιν μας .
    Έχε υπ΄ ΄ψιν σου όμως, ότι κι ή δική σου δημαρχία, δέν απέχει καί πολύ από τά έργα καί τίς ημέρες αυτής τής ανίκανης αράχνης καί θά εισπράξεις κι εσύ, όσο κι άν κοκκορεύεσαι, από εμάς τούς Πειραιώτες τό....Πειραιώτικο, όταν κι έφ΄ όσον έλθη καί σέ ΄σένα, ή ώρα σου!!!!!!
  • κιλκιςΚυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012, 17:06
    το παιδι με τα γυαλια εδωσε παραγγελια ντημαρχε κοψε λιγο απο το μισθο σου και δωστον σε καμια οικογενεια
  • ΣΟΤΟΣΚυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012, 17:04
    συγχαρητιρια κυριε δημαρχε ...με κανατε και μενα χρυσαυγιτη....μπραβο στα παιδια για το υπεροχο εργο τους....και να συνεχισουν ετσι να βοηθαν το κοσμο .....
  • Ο δεξιος ΚαμινηςΚυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012, 16:59
    Ρε δημαρχε της πλακας, καθε μερα η πλατεια ειναι γεματη μαυρους που στηνουν τις κουρελουδες και πουλανε λαθραια εμπορευματα.
    Η χρυση αυγη σε πειραξε που πηγε και μοιρασε τροφιμα;
    Ρε το εχετε χασει τελειως εκει στη νδ;
  • αμανΚυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012, 16:53
    ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΑΔΕΡΦΙΑ ΡΕΕ..ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΧΟΥ Ο ΜΕΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΟΙ ΔΕ ΜΕ ΕΝΑ ΣΜΠΑΡΟ WIN WIN ..
  • ΑΝΤΕ ΡΕ ΛΑΜΟΓΙΟΚυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012, 16:37
    ΡΕ ΨΕΥΤΗ ΔΗΜΑΡΧΕ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΤΑΙΖΕΙΣ...ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΩΡΑ ΠΟΣΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΑΙΖΕΙΣ, ΠΟΥ, ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ....
  • απαράδεκτοιΚυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012, 16:34
    Είναι δυνατόν;
    Τρόφιμα μοίραζαν, όχι ναρκωτικά.
    Και μάλιστα τρόφιμα που προέρχονται από λεφτά του ίδιου του κόσμου.
    Και αντί για συγχαρητήρια τους κάνουν μήνυση !
    Δηλ. αν δεν ανάλωναν την κομματική επιχορήγηση (ή τουλάχιστον ένα
    σημαντικό μέρος της) σε τέτοιες κινήσεις, πού θα έπρεπε να την ξοδέψουν;
  • ΣΠΑ735Κυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012, 16:32
    Δεν ανήκω στη ΧΑ αλλά με αυτά που κάνουν με σπρώχνουν προς τα εκεί.
    Και ερωτώ να μου πουν οι μηνυτές, Τι κακό έκαναν αυτοί οι άνθρωποι και ποιόν έβλαψαν μοιράζοντας τρόφιμα στους φτωχους, ποιόν αδίκησαν και ποιόν έκλεψαν, Εργον καλόν εποίησαν που είναι το κρίμα τους.ΑΙΣΧΟΣ ΦΑΓΑΔΕΣ...
  • χαχαχαχαχαχαΚυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012, 16:07
    Ρε αυτοι θα την πανε την χρυση αυγη στο 30%.Ακου μηνυση επειδη μοιραζαν τροφιμα!!!!
  • ΠαναγιώτηςΚυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012, 16:02
    Γελοίε Δήμαρχε, ούτε ένα πιάτο φαγητό δεν θέλεις αυτές τις άγιες ημέρες να έχουν κάποιοι πεινασμένοι Έλληνες γιατί τους το δίνει η Χρυσή Αυγή. Ουστ βρωμόσκυλο
  • odisΚυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012, 14:58
    kremala stous fasistes... ellhnes k ksenoi fasistes kremasmenoi!!!!
  • χΑΧΑΧΧΑΧΑΚυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012, 14:54
    «ο δήμος Πειραιά και η Εκκλησία της πόλης φροντίζουν καθημερινά και όχι ευκαιριακά και για το θεαθήναι, χιλιάδες πολίτες που έχουν ανάγκη για ένα πιάτο φαγητό και για είδη πρώτης ανάγκης, χωρίς να εμπορεύονται τον ανθρώπινο πόνο και τη δυστυχία»

    Αυτό τα λέει όλα. Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τί λέει είναι τουλάχιστον Χρυσαυγίτης....
  • ΕΥΘΥΜΙΟΣΚυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012, 14:53
    Εσενα ρε μεγαλε που σε πειραξε;Αυτα που μιραζουν δεν ειναι απο κλεμενα απο τον λαο, αλλα απο τον μισθο τους που δεν τον πανε στην ελβετια οπως τα καθικια του σκυλοβουλιου.Την εφαρμογη των νομων αστη καλλιτερα μην χοντρινουμε τα γραφομενα.Φαγατε τον Καμμενο, τωρα εχει σειρα η χρυση αυγη;Εκανα δανειο ρε για να πληρωσω το χαρατσι, καραγκιοζη.
  • asdΚυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012, 13:58
    Nα χαίρεται ο Πειραιάς τον δήμαρχό του.
    Ούτε ο Καμίνης δεν είχε κάνει μήνυση που είναι δηλωμένος λαθρομεταναστολάγνος.
    Χάλι μαύρο. Πώς να μην είναι συμπαθής η Χ.Α. μετά;