• Αθήνα13°CΥψηλή:20°C
    Χαμηλή:15°C
  • Θεσ/νίκη12°CΥψηλή:21°C
    Χαμηλή:14°C
  • Πάτρα16°CΥψηλή:18°C
    Χαμηλή:15°C
  • Ηράκλειο18°CΥψηλή:23°C
    Χαμηλή:15°C
  • Λάρισα10°CΥψηλή:24°C
    Χαμηλή:13°C
Άδωνις Γεωργιάδης

Πού σπουδάζουν τα παιδιά των πολιτικών μας;

Πρώτη καταχώρηση: 08/12/2012 - 11:02

Τελευταία δημοσίευση: 08/12/2012 11:02Πολιτική

Πού σπουδάζουν τα παιδιά των πολιτικών μας;

Πού σπουδάζουν τα παιδιά των πολιτικών μας;

Στα μεγαλύτερα και πιο ακριβά πανεπιστήμια του κόσμου σπουδάζουν οι γόνοι των πολιτικών μας. Σύμφωνα με την εφημερίδα Παραπολιτικά, η κόρη του Αντώνη Σαμαρά σπουδάζει πολιτικός μηχανικός στο Λονδίνο, στο City Univercity London,η κόρη του Ευάγγελου Βενιζέλου στο Georgetown University των Ηνωμένων Πολιτειών, ενώ τα παιδιά του πρώην πρωθυπουργού, Γιώργου Παπανδρέου, σπουδάζουν κι αυτά στο εξωτερικό. Ο γιος του Ανδρέας στο Boston University και στη συνέχεια μεταπτυχιακά στη Νορβηγία. Η κόρη του Μαργαρίτα βρίσκεται στο Λονδίνο και σπουδάζει βιολογία στο Imperial College London.

Kαι οι δύο κόρες του Κώστα Σημίτη σπούδασαν στο Λονδίνο, ενώ τα δύο παιδιά της Ντόρας Μπακογιάννη σπούδασαν στην Αμερική και την Γαλλία. Μόρφωση εκτός συνόρων και για τα δίδυμα παιδιά της Μαρίας Δαμανάκη σε γνωστά πανεπιστήμια της Αγγλίας, ενώ στην ίδια χώρα σπούδασαν και τα τρία παιδιά του αντιπροέδρου της Νέας Δημοκρατίας, Σταύρου Δήμα.


Πηγή: Παραπολιτικά

 

εκτύπωση

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε τους τηλεφωνικούς αριθμούς του enikos.gr και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

Tηλ. 6944 05 05 05 και 6944 06 06 06

Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με το enikos.gr:

 

e-mail: info@enikos.gr

Tηλ: 210 87 88 006-007-008

Fax: 210 87 88 200

Γράψε κι εσύ το δικό σου σχόλιο:

όνομα
e-mail
σχόλιο
 
*

To όνομα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Το e-mail δεν θα εμφανίζεται.
To σχόλιο σας θα εμφανιστεί στο site με μια μικρή καθυστέρηση.
Η δημοσίευση του σχολίου σας θα ολοκληρωθεί μόλις επιβεβαιώσετε ότι εσείς είστε ο σχολιαστής, μέσα από το email σας.

Σχόλια (27)
  • tpΚυριακή 9 Δεκεμβρίου 2012, 18:44
    Tous psifisate tosa xronia gia na mboroun na spoudasoune ta DIKA TOUS PAIDIA KALITERA!! ENO TA DIKA SAS YPOFEROUNE KAI OUTE DOULIA DEN EXOUNE META... OLA AFTA ME TA DIKA SAS LEFTA KAI IDROTA!!!!

    KSIPNISTE, KAI PETAXTE TOUS GRIGORA!!!
  • Leo M., ChicagoΚυριακή 9 Δεκεμβρίου 2012, 02:44
    Οχι στα καλυτερα ΑΕΙ του εξωτερικου αλλα σε καλα. Δεν ειδα για παραδειγμα (και τα ονομαζω σε γεωγραφικη σειρα): cambridge, oxford, u of London, Harvard, Yale, Princeton, MIT, Columbia, Cornell, University Of Chicago, Stanford, Berkeley, CalTech η USC. Τα ΑΕΙ της Ελλαδας σε σχεση με τα σχολεια που ονομασα ανωθι, δεν εχουν καμμια σχεση. Τα Ελληνικα ειναι κλασεις ΚΑΤΩΤΕΡΑ.

    Regards,
    Leo M., Chicago
  • ΜΑΡΙΟΣΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 20:11
    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΗΣ ΜΙΖΕΝΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ!
  • KλεοπάτραΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 20:02
    Πιστεύω ότι ένα πανεπιστήμιο πάει καλά ανάλογα με τους φοιτητές του.Οι καθηγητές ίσως να σκέφτονται σαν δημόσιοι υπάλληλοι. Η σημερινή εικόνα στην ανώτατη εκπαίδευση με τα περί ασύλου δίνει μια άσχημη εικόνα ότι έχει ξεφύγει σαν θεσμός και πνέει σε άλλα μήκη και πλάτη. Τώρα τα παιδιά μας μετά από το πτυχίο κάνοντας και ένα μεταπτυχιακό ή και δυο ακόμη θριαμβεύουν στο εξωτερικό δοθείσης της ευκαιρίας.Δεν μετανιώνω στιγμή που φοίτησα εδώ και έκανα το μεταπτυχιακό μου στο εξωτερικό.Σε κάποιες άλλες εποχές πολύ πιο καλύτερες από σήμερα δυστυχώς.Αν θέλει ο Ελληνας μπορεί να ανεβεί κλίμακες αξιολόγησης και να σταθεί επάξια στο πλευρό ενός ΜΙΤ, ενός Στάνφορντ γιατί όχι.Δώστε για έρευνα και μελέτες , δώστε το ερέθισμα στον έλληνα ερευνητή για να μην φεύγουν''αξιόλογα'' μυαλά έξω και να δίδουν το φως της γνώσης των σε μια ξένη χώρα επειδή απλά εκεί πληρώνουν καλά.....
  • hanasis kirΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 19:31
    η κορη μου εφτυσε αιμα απο το διαβασμα να περασει στο ΕΜΠ και ειμαι υπερηφανος. αυτα τα μαμοθρεφτα εδωσαν εξετασεις??μαλακα λαε καλα να παθεις!!!!!
  • ΚΔΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 19:16
    όσο μακρια και να πανε, οσο κι αν θελουν να διαλυσουν τον τοπο μας, ειμαστε σε ολα καλυτεροι και διαχρονικα-παρολη τη "διαφθορα μας" - το εχουμε ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ! και τους καυτερους επιστημονες βγαζουν τα ελληνικα πανεπιστημια, και τους αξιοτερους πολιτες. προσπαθουν να μας θαψουν ομως μεσα στα σκατα που μας πετανε... ΟΣΑ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ....κλπ κλπ. ΞΥΔΙ! ΘΑ ΣΑς ΠΕΡΑΣΕΙ! οσους μας γονατισαν και μας ξεφτιλισαν, μα εμεις, μα τα παιδια μας, θα σας θαψουμε. ΔΕ ΘΑ ΜΑς ΣΒΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΡΤΗ!
  • theodorosΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 18:25
    @Μαρί Αν.
    Έξοχο σχόλιο (κατά την γνώμη μου). Μια διάσταση που δεν πέρασε απ'το μυαλό μας.
  • Βαγγέλης ΚατσαμπέκηςΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 16:11
    Kοίτα ρε, διώξαμε το Βασιλιά και γεμίσαμε πρίγκιπες, τόσο χαζός λαός υπάρχει άλλος στον πλανήτη;
    θα ξυπνήσουμε κάποτε άραγε;
  • ΡαγιάςΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 16:02
    Ρε ραγιάδες, θα τους ξαναψηφίσετε. Γιατί χαλάτε την καρδιά σας?
  • Μαρία Αν.Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 15:49
    Κρίμα γι αυτά τα παιδιά διότι ότι και να λέγεται τα Ελληνικά πανεπιστήμια προσφέρουν καλύτερη θεωρητική γνώση από τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό.Γι αυτό διαπρέπουν οι Έλληνες στα μεταπτυχιακά τμήματα.Μόνο διοικητικές υπηρεσίες έχουν καλύτερες. Άλλωστε σκεφτείτε ότι στο Harvard έχουν καθηγητές σαν τον ΓΑΠ. Θα θέλατε το παιδί σας να έχει καθηγητή τον ΓΑΠ : Σταματήστε να μαστιγώνετε τον τόπο σας. Αξίζει καλύτερη μεταχείριση.
  • φτώχεια καταρραμένηΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 14:53
    στο ΑΠΘ να πάνε

    υποχρεωτικά τα τέκνα πολιτικών προσώπων να φοιτούν σε δημόσια ελληνικά σχολεία και πανεπιστήμια.
    άλλωστε πρέπει να αποδείξουν πως είναι κι αυτοί σαν εμάς.

    τα λόγια έργα
  • Χωρις Μπαξισι γινομαστε ολοι "ενεργοι" πολιτες.Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 14:25
    Θα πρεπει να μας ανησυχει το γεγονός οτι νομοθετουν αυτοι που δεν συμμετεχουν σε αυτα για τα οποια νομοθετουν.
    Αλλα αυτό ειναι ενα απο τα βασικα συσταικά της Τυρρανοκρατικης Δημοκρατιας που κυβερναει την Ελλαδα απο τα χρονια της απελευθερωσης και μετά.
    Η σιωπη των "ενεργων" πολιτων ειχε εξασφαλιστει με φτηνες παροχες και τωρα που το χαρτζιλικι κοπηκε ανακαλυπτει ο "ενεργος" πολιτης τον τροχό.
  • ΦΟΡΤΩΜΕΝΟΣΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 14:16
    ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΨΗΦΙΖΑΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ??
    ΤΩΡΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΑΣ ΕΠΙΛΟΓΩΝ , ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΤΑΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΠΑΙΔΕΙΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.....
  • Μαρία Χ.Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 13:47
    ή δεν μπόρεσαν να μπούνε σε Ελληνικό πανεπιστήμιο
    ή δεν τα καταδέχονται...
  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΚ.Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 13:46
    Και γιατί παρακαλώ να μη τα στείλουν στα καλύτερα πανεπιστήμια του εξωτερικού;;; Αφού γνωρίζουνε από πρώτο χέρι τα χάλια των ελληνικών πανεπιστημίων, την υποβάθμιση της ελληνικής εκπαίδευσης που αυτοί οι ίδιοι δημιούργησαν, είναι κορόϊδα να αφήσουν τα τέκνα τους να μείνουν σ αυτό το θνησιγενές εκπαιδευτικό περιβάλλον;;;
    Στα ελληνικά πανεπιστήμια ας σπουδάσουν τα παιδιά της "πλέμπας", ναι, αυτών που τους γλείφουν τα απίδια όταν τους ζητάνε την ψήφο για να συνεχίζουν να προσφέρουν τις "υπηρεσίες" τους "για το καλό του τόπου"
  • legend no moreΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 13:34
    Άνευ σχολίων!!!
  • ΝΙΚΟΣΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 13:19
    ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΝΕ ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΩΝ ΣΑΜΑΡΟΒΕΝΙΖΕΛΟΚΟΥΝΕΛΗΔΩΝ.ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΣΑΣ ΨΕΚΑΖΟΥΝ ΒΛΑΜΜΕΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
  • theodorosΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 12:48
    Eρημε λαέ τι ψηφίζεις τόσα χρόνια......
    Δεξιοί, σοσιαλιστές, αριστεροί(φωνή του Πολυτεχνείου), στα προνόμια και τις ευκολίες πορεύονται μαζί, μακριά από κομματικές διαφορές.
    Μας κοροϊδεύουν ομαδικά κι εμείς (οι ψηφοφόροι), προσκυνάμε στα πόδια τους και φαγωνόμαστε μεταξύ μας με τις πολιτικές μας διαφορές.........
    \Αξίζει γι αυτούς τους ΔΗΘΕΝ..........????
  • stamatisΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 12:39
    ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ, ΗΛΙΘΙΕ ΕΛΛΗΝΑ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ, ΤΑ ΕΧΟΥΝΕ ΣΤΑ ΧΛΕΙΔΑΤΑ, ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ, , ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ, , ΜΑΣ ΑΞΙΖΗ ΓΙΑ ΟΤΙ ΠΑΘΕΝΟΥΜΕ, ΜΑΣ ΒΡΙΚΑΝΕ ΧΑΖΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ, ΑΥΤΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΧΛΕΙΔΗ..ΞΕΣΗΚΩΘΗΤΕ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑΜΑΤΙΜΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ, , , ΠΑΡΕΤ ΤΑ ΟΠΛΑ, , ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ, , ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΡΕΜΑΣΟΥΜΕ, ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ..
  • ψηφοφόρος χωρίς αιτίαΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 12:28
    Όχι θα κάτσουν να σκάσουν.Προπάντως τα παιδιά της κας Δαμανάκη.Τα φαντάζεστε "επαναστάτες" στα ελληνικά Πανεπιστήμεια να διαδηλώνουν εναντίον της μητρός τους, κραυγάζοντας "ψωμί , παιδεία , ελευθερία".Όχι δα .Εκεί θα γνωρίσουν και κανένα γόνο αναλόγου οικογενείας ώστε να εξασφαλίσουν οριστικά και το μέλλον των εγγονιών τους.Σαν κάτι άλλους.
    Όχι παίζουμε!χα..χα..χα..
  • FI...Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 12:14
    ....................KATI KENOURIO MATHAME..........AFTI TIN DOULIATOUS KANOUNE................EMIS TI KANOUME ....????????????..TROMARAMAS...
  • gkΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 12:13
    Πόθεν έσχες . Πολλά τα λεφτά.
  • fana_manΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 12:08
    ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ.
  • ΝΙΚΟΣΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 12:00
    ΠΛΗΡΩΝΕ ΧΑΧΟΛΕ ΕΛΛΗΝΑ ΤΑ Μ@ΥΛ@ΚΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΟΥ ΑΝΕΠΑΓΓΕΛΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΤΥ ΧΥΜΕΝΟΥ
  • patriot missileΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 11:59
    Στα καλύτερα σχολεία και πανεπιστήμια βρίσκονται και τα παιδιά του μέσου (πειναλέου) αντικομμουνιστή - εθνικιστή - "απλού πολίτη" που στηρίζει το καπιταλιστικό σύστημα!
  • ΜΙΧΑΛΗΣΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 11:58
    Γι αυτό τα δικά μας πανεπιστήμια έχουν καταντήσει μπάχαλο. Και μόλις τελειώσουν οι γόνοι των πολιτικών μας, θα κληρονομήσουν την βουλευτική έδρα του γονιού τους, για να συνεχίσουν το έργο της καταστροφής.
  • ΜΙΧΑΛΗΣΣάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012, 11:50
    Γι αυτό τα δικά μας πανεπιστήμια τα κατάντησαν μπάχαλο. Και θα έλθουν στην συνέχεια οι γόνοι των πολιτικών μας να συνεχίσουν το έργο της καταστροφής. Μου αρέσει που οι κύριοι αυτοί λένε ότι δεν τους φθάνει ο μισθί