Άδωνις:Όποιος δεν προσαρμόζεται πεθαίνει

Πρώτη καταχώρηση: 30/11/2012 - 17:41

Τελευταία δημοσίευση: 30/11/2012 17:41Πολιτική

Άδωνις:Όποιος δεν προσαρμόζεται πεθαίνει

Άδωνις:Όποιος δεν προσαρμόζεται πεθαίνει

 

Αίσθηση έχει προκαλέσει ένα tweet του Άδωνι Γεωργιάδη, ο οποίος κλήθηκε από μία …συνομιλήτρια του στο Twitter να σχολιάσει την δήλωση του Βόλφγκανγκ Σόιμπλε ότι «η Ελλάδα πρέπει να προχωρήσει τώρα σε πολύ επώδυνες μεταρρυθμίσεις».

 

«Συμφωνώ σε αυτό με τον κ. Σόιμπλε. Δεν αλλάζουν εύκολα οι κοινωνίες αγαπητή. Αλλά όσοι δεν προσαρμόζονται πεθαίνουν έχω να πω!», ήταν το σχόλιο του βουλευτή της Νέας Δημοκρατίας.

 

 

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε τους τηλεφωνικούς αριθμούς του enikos.gr και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

Tηλ. 6944 05 05 05 και 6944 06 06 06

Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με το enikos.gr:

 

e-mail: info@enikos.gr

Tηλ: 210 87 88 006-007-008

Fax: 210 87 88 200

Γράψε κι εσύ το δικό σου σχόλιο:

όνομα
e-mail
σχόλιο
 
 
*

To όνομα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Το e-mail δεν θα εμφανίζεται.
To σχόλιο σας θα εμφανιστεί στο site με μια μικρή καθυστέρηση.
Η δημοσίευση του σχολίου σας θα ολοκληρωθεί μόλις επιβεβαιώσετε ότι εσείς είστε ο σχολιαστής, μέσα από το email σας.

Σχόλια (41)
  • _Παρασκευή 1 Μαρτίου 2013, 20:54
    Αφού η συζήτηση γίνεται πλέον με δαρβίνειους όρους, να θυμίσουμε ότι, μετά την καταστροφή, οι δεινόσαυροι εξαφανίστηκαν πρώτοι...
  • @Ο ΛούμπενΣάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012, 23:03
    Έλα Άδωνι, δεν το σώζεις με τίποτα.
  • Βιβλιοπώλης.Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012, 12:35
    Καλά λέει ο άνθρωπος.
    Αυτός προσαρμόστηκε άμεσα και έκλεισε το βιβλιοπωλείο του, συμβάλλοντας έτσι, στην μείωση της ανεργίας και στην αύξηση της κίνησης της αγοράς και τώρα ζει μόνο με την πενιχρή βολευτική αποζημίωση.
  • Χορτάτος προς πεινασμένοΣάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012, 12:01
    "Κάνε και λίγο δίαιτα. Να σε τρέχουμε στα Πρίνου θες;"

    Μιλάει για απαραίτητες θυσίες αυτός που δεν έχει κάνει καμία.
  • ENASΣάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012, 11:50
    KAI TA GIOUSOUFAKIA TI IDIO ELEGAN GIA TON SOULTANO
  • ΖΗΣΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣΣάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012, 11:48
    Καποιες δεκάδες χιλιαδες ανθρωποι στην Αθήνα τον ψηφισαν. Δεν τον ηξεραν...............αφου τον ηξεραν γαιτι τον ψηφισαν....και αφου τον ψηφισαν καλά να παθουν (μ) ε
  • ΜανούσοςΣάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012, 10:20
    Τί περίεργο! Κάτω από τους Πέρσες οι Ελληνικές πόλεις της Μικρασίας δεν προσαρμόστηκαν!
    Κάτω από τους Ρωμαίους ο Ελληνισμός δεν προσαρμόστηκε!
    Κάτω από τους Οθωμανούς πάλι δεν προσαρμοστήκαμε!

    Μόλις όμως λευτερωθήκαμε και προσαρμοστήκαμε στην Ευρώπη μας πήρε ο διάολος
    Μικρασία Κύπρος ομογένεια και τώρα και η Μητροπολιτικλη Ελλάδα!!
    Μπράβο στους προσαρμοσμένους!
  • "Εισαι ενα τρελοκοριτσο με μινι τζην....."Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012, 04:51
    Τι ειπε παλι το τρελοκοριτσο της Συγγρου?
    Η αλλη η φιλεναδιτσα της η τσεκουρατη γιατι δεν μιλαει?
  • Ο ΛούμπενΣάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012, 02:22
    Ενόσω μιλάμε για οικονομική ανάπτυξη θα συμφωνήσω φυσικά με τον Γεωργιάδη.
    Είναι εξάλλου εντελώς γελοίο να ανοίγεις μια επιχείρηση, ή να επενδύεις στην εκπαίδευσή σου, με σκοπό να προσαρμοστεί η πελατεία και οι εργοδότες σε εσένα και όχι το αντίστροφο. Βέβαια στην Ελλάδα της παρωχημένης ευημερίας, εννοείται ότι και τα αυτονόητα σκανδαλίζουν!
  • ΚράτηςΣάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012, 00:15
    Για αυτό άλλαξες και εσυ Σπύρο Γεωργιάδη για να μην πεθάνεις πολιτικά ; το μόνο σίγουρο είναι πως μιας και σου αρέσει η Αρχαία Ελληνική Γραμματεία να σου αφιερώσω το "Όστις εταίρους δέδοικε, δούλος ων λέληθεν εαυτόν" Αντισθένης Σκέψου το Κακομοίρη
  • ΝίκοςΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 22:56
    Σε αυτόν το αντιπαθητικό με το βλέμμα του τρελλού γιατί του δίνετε βήμα και μιλάει? Ο άνθρωπος είναι φρενοβλαβής. Ψυχοπαίδι του ΛΑΟΣ (δηλ. Επενίτης) υβριστής του αντουάν του πιτσαδόρου και κατόπιν υμνητής του, και τον ανεχόσαστε να υπερηφανεύεται για κάτι που δεν έχει καταλάβει πώς έγινε, γιατί έγινε, που και πότε έγινε. Ελεος ρε παιδιά. Απαλλάξτε μας από την χαζομάρα του. Τώρα που ξεκουμπήστικε ο γιωργάκης νομίζαμε ότι γλυτώσαμε, αλλά άφησε αντικαταστάτη.
  • ουε υμιν γραμματεις και φαρισαιοι υποκριταί...Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 22:43
    Το μοτο του Άδωνι:"Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας!" Bρε ποιον μου θυμίζει...
  • eleniΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 22:17
    πολλη σημασια δινετε στο γραφικο και γελοιο παλιατσο που αλλαζει κομματικη στεγη συχνοτερα απ'οτι τα πουκαμισα του.Σε ενα τυπο που δεν εχει σταθερες ιδεες και σταθερα πιστευω.Ο κοσμος τον γνωρισε απο τις εκκεντρικες εμφανισεις και τους ανακδιηγητους μονολογους του.Ποιος δινει σημασια?
  • ΧΡΗΣΤΟΣΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 22:13
    Σπύρο (με βολεύει περισσότερο να χρησιμοποιώ και το άλλο βαφτιστικό σου), είσαι πολλαπλά βλαμμένος.
    Ένα χουντοβασιλικό μόρφωμα που δεν έχεις τίποτα να προσφέρεις σε κανέναν. Να είσαι σίγουρος ότι σε λίγο θα κυβερνάς τους μοναδικούς αγαπημένους σου που θα μείνουν εδώ: τους Χρυσαυγίτες και τους παράνομους (ταλαίπωρους) λαθρομετανάστες.
    Όλοι οι ΥΓΙΕΙΣ Έλληνες, που πιστεύουν σε αξίες και ιδανικά θα εγκαταλείψουν τη χώρα, εσένα και τη ράτσα σου.
  • όμοιος ομοίω......Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 21:48
    άντε με τον Ταμήλο και σύ, να πιείτε κανένα τσίπ(ου)ρο
  • east side-3-Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 21:34
    Αδωνη καλομελετα κ σου'ρχεται...
  • ΘανάσηςΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 21:31
    Θερμά συγχαρητήρια στους ψηφοφόρους του, ειδικά σε όσους είναι άνεργοι και συνταξιούχοι. Να δείτε που για αυτές τις ανοησίες που αραδιάζει ο υπάλληλος των τραπεζών και των εφοπλιστών θα ανταμειφθεί με υπουργικό θώκο.
  • apΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 21:25
    Για καθηστε ρε σεις που πεσατε να τον φατε τον ανθρωπο.
    Τι ειπε; « όσοι δεν προσαρμόζονται πεθαίνουν »πολυ σωστα τα λέει, θα υπηρχε Αδωνις αν δεν ειχε φυγει από το ΛΑΟΣ για να παει στν Ν.Δ ;
    Την προσωπικη του τακτικη ανελυσε ο ανθρωπος.
  • ΓιάννηςΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 21:02
    Φασίστα προδότη
  • ΝΠΓΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 20:27
    Ο Φασίστας κι ο Αμετροεπής τελικά δεν μπορεί με τίποτα να κρυφτεί…τσιου
  • ΥΜΗΤΤΟΣΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 20:06
    @ale.
    Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΟΤΙ, Η ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΤΑΓΗ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ-ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ- ΔΑΝΕΙΣΤΩΝ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ''ΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ''ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΑΙ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ. ΤΟΥΣ.ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ
    ΑΞΙΑ, ΣΤΑΘΕΡΗ , ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ.
    ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ.ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΣΣΟΥΜΕ.
  • mixalhs naxosΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 19:46
    και αυτοι που συνεργαζονται πεθαινουν...απλα αυτοι που δεν συνεργαζονται λεγονται ηρωες και αυτοι που γλυφουν και συνεργαζονται με τον εχθρο και τους κατακτητες λεγονται προδοτες και αργουν λιγο αλλα πεθαινουν βασανηστικα ....οταν θα κρεμεσαι αναποδα θα σου πω εγω ποιος συνεργαζετε και ποιος οχι....
  • ΜπουμπούκοςΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 19:36
    Τι κρίμα που οι Έλληνες το 1821 δεν προσαρμόστηκαν στον τουρκικό ζυγό και επαναστάτησαν, τι κρίμα που οι έλληνες το 43 δεν προσαρμόστηκαν στη γερμανική κατοχή και την πολέμησαν. Αν υπήρχε ένας Άδωνις τότε θα ήταν διαφορετικά...
  • ΒίκυΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 19:34
    ΕΛΕΟΣ Γερμανοτσολιά Ελεος......Ακόμη τον καμαρώνουν στην Ν.Δ.??????
  • ΒΑΣΙΛΗΣΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 19:27
    Τι μιλάς ρε αρχικολωτούμπα της πολιτικής και γυρολόγε των καναλιών. Θα το φας το ξύλο δεν θα τη γλυτώσεις.
  • ale.Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 19:14
    Ξερω ότι θα κατηγορηθώ στο συγκεκριμένο site.
    Παρόλα αυτά το γεγονός παραμένει.
    Οτι δεν προσαρμόζεται πεθαίνει.Η ιστορία είναι γεμάτη από "απροσάρμοστους ήρωες" που απλά δεν κατάλαβαν την "αλλαγή του ανέμου". Το ποιό πρόσφατο παράδειγμα ο Μουαμαρ Κανταφι. Δεν πιστεψε , δεν κατάλαβε ότι έχει αλλάξει ο άνεμος και...........οι εικόνες γνωστές.Το ίδιο και το Σουδαν και να όλο το νότιο τμημα του (το πετρελαιοφόρο) ανεξάρτητο κράτος. Ξ
  • ΑΓΡΑΜΑΤΟΣΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 18:54
    ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!! ΣΑΜΑΡΑΑΑΑΑΑΑ???????? ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΣ ΤΟ
    ΣΟΥΡΓΕΛΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΟΝΟΨΥΦΙΟ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙΣ ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!
  • NIKΗΦΟΡΟΣΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 18:52
    ΡΕ ΑΔΩΝΗ??? ΓΑΜΩ ΤΗΣ....
    ΠΟΥ ΣΕ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΠΡΟΔΟΤΗΗΗ!!!! ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΣΚΟΥΛΗΚΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΗΣ ΤΙΠΟΤΕΝΙΕ, ΜΗΔΙΣΕΣ ΚΑΘΑΡΜΑ ΟΠΩΣ ΤΟΣΟΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ, ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΑΡΕΙΚΟΥΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΘΑ ΠΑΣ!!!!!
  • spyrosΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 18:38
    "Όποιος δεν προσαρμόζεται πεθαίνει". The Greek people should apply this
    on you Mr. Γεωργιάδη. The government exists to serve the people while
    the people do not exist to serve the government.
  • amastasiaΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 18:36
    Δηλαδή η Ελλάδα θα πεθάνει αν δεν υποταχθεί στη Γερμανία;
    Φοβερός πατριώτης...μωρέ να δεις πως τους λέγανε κατι τέτοιους στην
    Κατοχή...
  • ΔΙΕΣΤΡΑΜΕΝΟΣΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 18:33
    ΟΣΕΣ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ Ο ΑΔΩΝΙΣ, ΕΓΩ, ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ! ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΨΥΘΙΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ!!
  • VASO1Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 18:23
    ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΜΠΝΕΕΤΑΙ -ΡΥΘΜΙΖΕΙ-ΖΗΤΑΕΙ -ΟΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ??

    Ο ΘΕΟΣ?? ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΟΙΜΠΛΕ????

    ΚΑΙ ΣΥ ΡΕ ΠΑΠΑΡΑ ΕΜΕΤΙΚΕ ΦΙΛΟΧΟΥΝΤΙΚΕ ΦΙΔΑΔΩΝΗ....ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΟΤΙ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΑΣ????

    ΑΓΑΠΗΤΕ!!!!Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ...

    ΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΗΣΟΥΝ ΑΝΘΕΛΛΗΝΑΣ....
  • SAPΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 18:16
    Τον γνωστό αθλητικογράφο Αντώνη Πανούτσο διορθώνει ο βουλευτής της ΝΔ Άδωνις Γεωργιάδης, επισημαίνοντας ότι η κατάληξη του ονόματός τους είναι "ις" και όχι "ης"

    Τελικά πώς είναι το σωστό;
    ''ο Άδωνις /του Άδωνι'' που γράφετε,
    ''ο Άδωνης /του Άδωνη'' κατά Πανούτσο
    ή ''ο Άδωνις /του Αδώνιδος'';
    Ή μήπως πρόκειται περί ανωμάλου (ονόματος εννοώ) και η γενική του πτώση είναι ''του Σπυρίδωνος'';
  • Giorgos T.Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 18:07
    Για αυτές τις μπούρδες όπου πας τρως γιαουρτάκι, ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑ....
  • ΙΑΝΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 18:05
    Πολύ μιλάει και γλύφει ο χωρίς αρμοδιότητες ανθρωπάκος τελευταία τρύπα του ζουρνά
    εσείς τα μέσα φταίτε που τον βγάζετε για να γελάει ο κόσμος κα αυτός πιστεύει ο καυμένος οτι έγινε το κέντρο του σύμπαντος
  • ΚΩΣΤΑΣ ΤΖΕΛΕΠΗΣΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 17:57
    ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ; Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.
  • ΣαββαςΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 17:56
    Γεωργιαδη σου αφιερωνω το κειμενο ενος σοφου φιλου μου!!!ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ…

    Το σχέδιο είναι σατανικό. Και είναι σατανικό γιατί είναι απλό… τόσο απλό που δεν το βάζει ανθρώπου νους ως σχέδιο.
    Τι έκανε η κυβέρνηση Παπαδήμου με υπουργό οικονομικών τον Βενιζέλο.
    Εφάρμοσε το PSI…δηλαδή το κούρεμα των ομολόγων.
    Που το εφάρμοσε ?
    Στις Τράπεζες και τα ασφαλιστικά ταμεία.
    Έτσι οι τράπεζες αφού κούρεψαν τα ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου απόκτησαν πρόβλημα κεφαλαιακής επάρκειας και τα ασφαλιστικά ταμεία την ευρωστία και την αυτοδυναμία τους.
    Τι έγινε στη συνέχεια ?
    Τα ασφαλιστικά ταμεία κατέρρευσαν δίνοντας την ευκαιρία να υλοποιήσει η κυβέρνηση το τελικό πλάνο του σχεδίου.
    Να αρπάξει τα εναπομείναντα αποθεματικά τους (περίπου ένα δις ευρώ) και να τα εντάξει στον ΕΟΠΥΥ.
    Επιπλέον δε, να συνεχίζει και στο μέλλον να αρπάζει τις εργοδοτικές εισφορές και τις εισφορές των εργαζομένων, χωρίς να παρέχει κατ ουσία καμία ιατροφαρμακευτική περίθαλψη… Η λογική του Νταβατζή… να παρέχει προστασία στη πόρνη ενώ εκείνη δεν τη χρειάζεται. Άσε δε που με τα μισά λεφτά μπορεί να έχει δύο και τρείς σεκιουριτάδες.
    Με τις τράπεζες όμως τι έγινε ?
    Οι Ελληνικές τράπεζες -με εξαίρεση δύο τρείς- άντεξαν.
    Αυτό ήταν κακό, πολύ κακό για τα σχέδιά τους.
    Έτσι σκέφτηκαν το πλάνο Β που είχαν στα σκαριά…
    Τι έλεγε αυτό το πλάνο Β ?
    Απλά εξηγούσε τη μεθοδολογία για το πώς οι τράπεζες αφού δεν κατέρρευσαν μετά το κούρεμα και δεν μπορούσε το κράτος να τις αρπάξει με αυτό τον τρόπο να υλοποιήσουν ένα εφεδρικό σχέδιο με την ονομασία …στρίβειν δια του αρραβώνος…
    Αυτό το πλάνο Β δεν ήταν άλλο από την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών…
    Προσέχετε να δείτε το δούλεμα πως παίχτηκε.
    Αρχές του 2009 οι τράπεζες έχουν εισφέρει στη Γενική Κυβέρνηση (όχι στο κράτος – εδώ σκόπιμα ταυτίζεται το κράτος με τη Γενική Κυβέρνηση) περίπου 30 δις ευρώ. Άρα το κράτος μέσω της Γενικής κυβέρνησης χρωστάει στις τράπεζες αυτά τα λεφτά.
    Αυτά τα λεφτά όμως είναι των τραπεζιτών ? (όπως πολλοί ισχυρίζονται )
    Όχι είναι των καταθετών πελατών στις Τράπεζες. Στη πραγματικότητα το Κράτος μέσω των τραπεζών χρωστάει στους καταθέτες, δηλαδή στους Έλληνες πολίτες.
    Έρχεται όμως το Ελληνικό κράτος με το PSI και με το Τσαμπουκά του και λέει στις τράπεζες, κοιτάτε να δείτε από τα 30 δις που σας χρωστάω σας κουρεύω τα 18. Και αφού μετά το κούρεμα δεν έχετε λεφτά έρχομαι να σας δανείσω με 28 δις για την λεγόμενη κάλυψη της κεφαλαιακής σας επάρκειας και για να πέσει ρευστό στη αγορά.
    Ναι αλλά αφού το Κράτος θα ρωτήσει κάποιος κούρεψε τα 18 γιατί δίνει 28 δις ? Και εδώ έρχεται να ολοκληρωθεί το πλάνο Β και να αποδείξει ότι όλα ήταν προσχεδιασμένα από χρόνια. Τα 28 δις είναι στη πραγματικότητα τα 18 δις που κούρεψαν συν τα 10 που θα κουρέψουν τώρα… Τα είχαν όλα προσχεδιασμένα φίλοι μου πριν από πέντε τουλάχιστον χρόνια…
    Παρατηρήστε τώρα τι συμβαίνει…. Ενώ το 2009 το Ελληνικό δημόσιο χρώσταγε στις τράπεζες 30 δις τώρα με μια κίνηση ΜΑΤ και χωρίς να αλλάξει κάτι πραγματικό οι Τράπεζες από το πουθενά χρωστάνε στο Ελληνικό δημόσιο 28 δις. Δηλαδή οι διεθνείς τοκογλύφοι χρησιμοποιώντας το τρίκ της λογιστικής απεικόνισης πήραν και τα 30 δις που χρώσταγαν και δημιούργησαν στις τράπεζες και ένα νέο χρέος 28 δις.
    Τι θα συμβεί…? Και ποιο είναι το δια ταύτα.
    Θα έρθουν τώρα και με το πρόσχημα (όπως αυτό που χρησιμοποίησαν στα ασφαλιστικά ταμεία) και επειδή οι Τράπεζες θα καταρρεύσουν και θα πουν… Προκειμένου να καταρρεύσουν οι τράπεζες τις πουλάμε…. Που τις πουλάμε…? Τις πουλάμε στους Γερμανούς… Μόνο που όταν λέμε πουλάμε τις Ελληνικές τράπεζες σημαίνει ότι πουλάμε τις καταθέσεις και τα δάνεια των Ελλήνων πελατών. Αυτό αποδίδεται με τον όρο τιτλοποίηση δανείων. Δηλαδή πουλάμε τα σπίτια των Ελλήνων που έχουν αποκτηθεί με δάνεια από τις τράπεζες. Ότι δηλαδή έγινε με το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων.
    Για αυτό μια μέρα πρωινή με λιακάδα που θα ξυπνήσετε και θα δείτε το Γερμανό δικαστικό επιμελητή να σας χτυπάει τη πόρτα μη φοβηθείτε το νοίκι του θα ζητάει ο άνθρωπος….
  • ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ ΚΩΤΣΗΣΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 17:54
    ΚΑΛΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΝ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΡΘΕ.
  • PROTOPAPAS MIXALISΠαρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012, 17:52
    TYFLA NA"XEI O KASSIDIARIS