Τα ημιτελικά του Κόπα Αφρικα

Στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα  προκρίθηκε η Γκάνα, αφού νίκησε, δύσκολα, την Τυνησία σε αγώνα που πήγε στην παράταση.Τα “Μαύρα Αστέρια” της Αφρικής προηγήθηκαν στο 10′ με κεφαλιά του Τζον Μενσά μετά από κόρνερ, αλλά η Τυνησία ισοφάρισε  στο 42′ με τον Καλιφά. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν σημειώθηκε τέρμα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.Εκεί, ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Τυνησίας, Ματλουτί, έδωσε στην Γκάνα την νίκη. Ο επιθετικός της Μαρσέιγ, Αντρέ Αγιού, δεν θα μπορούσε να αστοχήσει και έγραψε το 2-1 στο 101′, στέλνοντας την ομάδα του στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Ζάμπια.Στο άλλο σημερινό παιχνίδι ανάμεσα σε Μάλι και Γκαμπόν, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες. Το Μάλι, προηγήθηκε στο 45′ με τον Ντιακατέ, αλλά η Γκαμπόν ισοφάρισε στο 55′ με τον Μουλούνγκουι. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου δεν άλλαξε κάτι και έτσι την πρόκριση χάρισε η διαδικασία των πέναλτι.Εκεί, το Μάλι σκόραρε και στα 5 πέναλτι ( με τον αμυντικό του Παναθηναϊκού και αρχηγό της εθνικής του ομάδας να ευστοχεί στο τρίτο πέναλτι) ενώ για την Γκαμπόν αστόχησε ο Ομπαμεγιάνγκ της Σεντ-Ετιέν, στερώντας από την ομάδα του την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου πλέον τον Μάλι θα αντιμετωπίσει την Ακτή Ελεφαντοστού.Δείτε εδώ τα στιγμιότυπα από τα παιχνίδια: